Jak vybrat boxerské rukavice? - Votchel.cz Skip to content

Jak vybrat boxerské rukavice?

V momentě, kdy se rozhodnete věnovat kickboxu či boxu soustavně a pravidelně, budete záhy potřebovat několik pomůcek a doplňků. Mezi ně patří určitě i boxerské rukavice. A právě u nich bychom měli výběru věnovat nějaký ten čas. Jedná se totiž o výbavu, která má přímý vliv na dojem z tréninku, jeho výsledky a v neposlední řadě také na naše zdraví. Na co se tedy u výběru boxerských rukavic soustředit?

 

Účel a využití

 

V prvé řadě je důležité si pořídit rukavice, které odpovídají použití. Nemá smysl boxerské rukavice suplovat rukavicemi na ostatní sporty, mají specifickou stavbu a jsou designované tak, aby co nejefektivněji chránily vaše prsty a klouby a zároveň neohrožovaly vašeho soupeře v ringu. Výběr je v tomto ohledu naštěstí dostatečně široký a není problém sehnat to co opravdu potřebujete. Pokud navíc víte, že se váš trénink omezí pouze na boxování do pytle, lap a bloků, můžete klidně uvažovat nad pořízením takzvaných pytlovek, čili rukavic, které jsou uzpůsobené právě těmto tréninkům. Nehodí se však na ostrý trénink se sparingpartnerem, klasické boxerky oproti tomu můžete na trénink s pytlem klidně použít.

Bez názvu (1024 × 420 px) (1200 × 420 px)

Velikost, nebo váha?

Také boxerské rukavice se vyrábí ve více velikostech, nebo lépe řečeno vahách. Nebo úplně nejlépe – v různých gramážích použitého materiálu, udávaných v uncích (obvykle značeno jako „oz“). Dle této gramáže můžete najít rukavice pro nejmenší děti, juniory, ženy, lehkou, těžkou i supertěžkou váhu. Výjimku opět tvoří pytlovky, kde se velikosti udávají v klasické oděvní škále S, M, L až XL. Je vidno, že toto rozdělení je hodně hrubé a spíše orientační. Jednotlivé modely různých výrobců se mezi sebou vždy trochu liší a tak vždy záleží, jak vám ta či ona rukavice sedne na ruku.

Bez názvu (1024 × 420 px) (1200 × 420 px) (1)

Nekupujte na slepo

 

A tím se dostáváme k dalšímu bodu. Pokud nejste skálopevně přesvědčeni, že vám konkrétní model a velikost opravdu sedí a vyhovuje, nevyplácí se kupovat rukavice bez vyzkoušení. Pokud tedy nejste ochotni podstupovat riziko komplikacích spojených s vrácením zboží. Nehledě na to, že po
několika týdnech zkoušení už vám prodejce nemusí vrácení zboží akceptovat. Ideální je rukavice vyzkoušet buď u kamaráda, nebo kolegy z tréninku, případě alespoň v obchodě. Pokud vám dobře padnou, neregistrujete v nich nepříjemné pnutí a tlaky na dlaň a prsty a naopak cítíte pevnou fixaci zápěstí, je velmi pravděpodobné, že s takovými rukavicemi budete spokojeni. A i když není alespoň pro začátek vyloučené koupit si rukavice z druhé ruky, buďte obezřetní. Dlouho používaná rukavice se časem přizpůsobí svému majiteli a pro vás pak může být používání jinak kvalitních a pohodlných rukavic spíše trestem.

Materiál

Také samotný materiál stojí jistě za zmínku. Zde máme na výběr prakticky ze dvou možností – pravá kůže a syntetika. Kůže je samozřejmě kvalitnější a příjemnější na dotek, zato však mnohem dražší. Pokud však nepatříte mezi profesionály, můžete s klidným svědomím volit rukavice ze
syntetických materiálů.