Jak si zlepšit techniku kopů v kickboxu? - Votchel.cz Skip to content

Jak si zlepšit techniku kopů v kickboxu?

Kopy jsou bezesporu důležitou součásti kickboxu – při tréninku i v zápase. Mají velký dosah, umožňují zasadit opravdu silný úder a skýtají velké množství kombinací a velmi často hrají hlavní roli v úspěšném útoku i obraně. A proto je nezbytné si dobře osvojit jejich správnou techniku, která je základním stavebním kamenem vašeho úspěchu i v tomto sportu.

 

Obecné rady

Prvotním předpokladem pro úspěšné zvládnutí technik kopů (a koneckonců i jakýchkoliv jiných technik) je i zde trpělivost a důslednost. Zaměřte se na kvalitu, ne na kvantitu – je lepší provést kop desetkrát správně než padesátkrát špatně. Tělo si snadno zvykne na nový pohyb, ale potom už je těžší ho odnaučit nežádoucím zlozvykům.

Ideální je také okamžitě dostat zpětnou vazbu o provedení jednotlivých technik. Nejlepší je dohled trenéra, nebo zkušeného sparing partnera. V pokročilejších fázích, při individuálním tréninku se nebojte použít alespoň natáčení na mobilní telefon, nebo kontrolní pohled do zrcadla.

10

Cviky

Dále vám přinášíme několik užitečných cviků, které vám pomůžou lépe zvládnout kopací techniky. A i zde platí, že v zájmu vlastního zdraví se před každým tréninkem vyplatí důkladná rozcvička a strečink. Počet opakování je individuální, záleží na vaší kondici a fyzické zdatnosti. Rozhodně se nepřepínejte a poslouchejte svoje tělo, jinak vás může nepříjemné zranění na pěkných pár týdnů vyřadit z tréninku a to určitě nechcete.

Výpad s předkopáváním – začínáme ve stoje, první pohyb je výpad pravou nohou doprovázený předkopnutím levé nohy. Následuje návrat do výchozího postoje a opakování v opačném gardu. Tento cvik je nedocenitelný zejména pro zlepšení rovnováhy a koordinace pohybů.

Skok s výkopem – výchozí poloha je stoj míně rozkročný následovaný skokem z místa do výšky. Součástí kroku je předkopnutí vzhůru (nohy střídejte po jednotlivých skocích). Tento cvik oceníte zejména pro jeho přínos síle a dynamice vašich kopů.

Náběh – na začátku cviku stojíme tak, abychom měli jednu nohu vepředu, druhou za tělem. Cvik potom spočívá ve výskoku a výměně polohy nohou (např. pravá dozadu, levá dopředu). Noha, která jde zezadu dopředu zároveň provádí výkop. I tento cvik vám pomůže zapracovat na rychlosti a důraznosti vašich kopů.

Jab- cross kick – tento cvik jednoduše kombinuje jab-cross úder (leva, pravá) a kop nohou. Nohy střídejte po sérii, případně po jednotlivých opakování. Odměnou za zvládnutí toho cviku vám bude lepší koordinace a přesnost kopu.

Úder z planku – tady začínáte v klasické poloze plank (pozor na správné provedení, v opačném případě hrozí zranění, případně neefektivita prováděného cviku). Z této polohy provádíte údery rukou směrem před tělo – střídavě opět po sériích, nebo každém opakování. Kromě posílení břišních svalů a jádra těla získáte také lepší stabilitu.

12

Doufáme, že se Vám článek líbil a budu se na Vás těšit na osobním či skupinovém tréninku Kickboxu.

Váš Votchel.cz