Jak vznikl kickbox? - Votchel.cz Skip to content

Jak vznikl kickbox?

Historie kickboxu je v porovnání s ostatními bojovými sporty velmi krátká, ale o to intenzivnější a rozhodně zajímavá. Pro příležitostné diváky bývá často dosti složité odlišit od sebe kickbox a podobně vyhlížející bojové sporty jako je například taekwondo nebo thajský box. Tyto styly mají jednak odlišná pravidla, ale také historii. O vzniku a původu kickboxu pojednává právě tento článek.

 

Japonsko, padesátá léta dvacátého století

 

Právě v této zemi a v těchto letech se začíná datovat historie kickboxu. Japonsku tehdy kralovalo zejména karate a právě jeho mistři začali pracovat na vzniku nového stylu, který by stál nad všemi ostatními bojovými uměními a umožnil srovnávat schopnosti jejich nejlepších bojovníků. A tak se také stalo. První zápasy v tomto mladém odvětí se také odehrávaly na karatistickém tatami, v tradičních karate kimonech a zápasníci byli vybaveni boxerskými rukavicemi. Oproti karate však bylo možno protivníka zasáhnout plnou silou, což byl v té době docela nevídaný jev. A ačkoliv se už tehdy o tomto sporu mluvilo jak o kickboxu, byl hodně zaměřen na techniku kopů, protože karatisté nebyli příliš zběhlí v boxerských úderech.

7

Rozmach a rozšíření do světa

 

Tato novinka se rychle rozšířila i za hranice rodného Japonska a velmi rychle začaly vznikat místní i celosvětové organizace kickboxu. V té době se už bojovalo v ringu a zápasící borci ovládali jak techniku kopů, tak rozličné údery rukou. Došlo také k ustanovení mezinárodních pravidel tak jak je známe dnes a ustanovení tří základních forem:

  • Semi kontakt: velmi lehká, technická forma boje, kdy není účelem soupeře plně zasáhnout silou a dvouminutový zápas je přerušován po každé bodované výměně.
  • Light kontakt: Stejná varianta jako semi kontakt, zde se však zápasí nepřerušovaně po tři minuty.
  • Full kontakt: zápasí se na dvě kola po dvou minutách a jak název napovídá, údery a kopu jsou prováděny plnou silou.
8

Kickbox v České republice

 

U nás došlo ke zpopularizování a rozšíření kickboxu až po roce 1989 – ostatně jako u mnoha jiných sportů a činností. Od té doby vzniklo několik asociací, díky kterým se čeští borci z řad mužů i žen účastní evropských i světových turnajů a soutěží. A nutnou podotknout, že účast našich reprezentantů není vůbec zanedbatelná, už několikrát dokázaly, že se můžou směle měřit s evropskou i světovou špičkou. A není náhodou, že se tento sport stává více populární i mezi „amatéry“ – coby prostředek pro zlepšení kondice a odbourání stresu a nepohody.

Doufáme, že se Vám článek líbil a budu se na Vás těšit na osobním tréninku Kickboxu.

Váš Votchel.cz