Jaký je rozdíl mezi Kickboxem a Thaiboxem? - Votchel.cz Skip to content

Jaký je rozdíl mezi Kickboxem a Thaiboxem?

Kickbox i thaibox jsou velmi populární formy bojových umění. Pro laika se na první pohled jedná o jednu a tutéž činnost, opak je však pravdou – vznikem, podstatou a pravidly se jedná o dva odlišné sporty. A na rozdíly mezi kicboxem a thaiboxem se zaměřujeme právě v našem dnešním článku.

Pohled do historie

Rozdíl můžeme najít už v historii obou sportů. Thaibox, neboli thajský box, alias Muay Thai má svůj původ v Thajsku, jak už jeho název napovídá. Nevzniknul jako sport, ale primárně byl určen pro zvýšení bojeschopnosti civilního obyvatelstva a armády v době válek. Jeho dějiny se začaly psát před stovkami let a během posledního tisíciletí se vyvinul do podoby, jak jej známe dnes. Existuje samozřejmě několik různých stylů a odnoží, nejznámější a nejrozšířenější forma thajského boxu je však ta, kterou známe dnes po celém světě.

Oproti tomu kickbox je v podstatě uměle vytvořený styl, který je v porovnání s thaiboxem vyložený mladíček. Kořeny má v Japonsku, padesátých letech minulého století. Mistři karate hledali více kontaktní alternativu jejich národního bojového umění a výsledkem byl právě kickbox. Ten pak zažil největší boom v následujících dvaceti letech, zejména pak v Americe a potažmo celém západním světě. Na místě je však říct, že popularita obou stylů je obrovská a celosvětově existuje spousta organizací spojující příznivce těchto sportů.

kickbox

Srovnání technik

Z pohledu bojovníků a diváků však existují mnohem očividnější rozdíly. Ten hlavní spočívá v počtu používaných kopů a úderů. Své o tom vypovídá už to, jak je někdy thajský box nazýván – umění osmi končetin. To znamená, že se v něm využívá úderů pěstí, loktů, kolen a chodidel. V zápase je také možné útočit na soupeřovi nohy. Kickbox se oproti tomu omezuje pouze na údery rukou a základní kopy. Krom specifických kategorií jsou v něm také zakázány jakékoliv údery a kopy pod pás.

kickbox (2)

Organizace kickboxu a thaiboxu

Jak už bylo řečeno, v případě obou bojových umění se pořádají prestižní turnaje, sestavují se výkonnostní žebříčky a jednou možná uvidíme vedle sebe oba sporty pod olympijskými kruhy. Na těchto turnajích si také můžeme všimnout rozdílů ve výstroji a oblečení bojovníků. Přes všechny tyto zjevné i skryté rozdíly se jedná bezesporu o nádherné formy fyzické aktivity a rozvoje duševní i tělesné síly. Není tedy divu, že počty fanoušků i provozovatelů těchto sportů neustále stoupají. I v dnešní době nám totiž mají mnohé co naučit a nabídnout.

Doufáme, že se Vám článek líbil a budu se na Vás těšit na osobním tréninku Kickboxu.

Váš Votchel.cz