Kickbox, Muay Thai a K1 – co je spojuje a odlišuje? - Votchel.cz Skip to content

Kickbox, Muay Thai a K1 – co je spojuje a odlišuje?

Bojové sporty zažívají v posledních letech neobyčejný boom a nárust popularity. A to jak u diváků, tak i u samotných sportovců. A to nejen z řad profesionálů, ale i ryzích amatérů. A právě pokud nepatříte mezi provozovatele, nebo pravidelné diváky těchto sportů, mohou se vám jednotlivé druhy zdát k nerozeznání podobné, ne-li na chlup stejné. Dnes si tedy detailněji rozebereme pojmy Kickbox, Muay Thai a K1. Ač mají mnoho společného, jedná se o odlišné styly bojových sportů a umění.

Kickbox

V rodině bojových sportů se řadí mezi juniory, jeho historie sahá „pouze“ do druhé poloviny dvacátého století. Základy a inspiraci čerpá z karate, postupem času začal klást větší důraz na techniky rukou a omezil využití kopů. Ve světě bojových umění pak slouží jako příklad symbiózního splynutí a protnutí tradic východu a západu.

Kickbox

K1

K1 není jen označení známé horolezcům, ale také jméno japonské organizace, která na svět přivedla tento styl, který v sobě kombinuje a využívá prvky a techniky mnoha jiných bojových umění, včetně již zmíněného kickboxu a Muay Thai. Oproti nim má však o něco jednodušší a přímočařejší pravidla – tím pádem získává na dynamičnosti a pro mnohé i větší atraktivity.

Muay Thai

Muay Thai

Muay Thai, pro širší veřejnost známější jako thajský box. A pokud kickbox počítáme mezi benjamínky bojových sportů, Muay Thai patří mezi ostřílené seniory. Původně vznikl jako prostředek sebeobrany a podpora obyvatelstva ve válkou zmítaných oblastech. Nyní patří k nejpopulárnějším, ale také nejtvrdším a fyzicky nejnáročnějším sportům. Jeho nejvýraznějším poznávacím znamení je použití pěstí, loktů, kolen a chodidel.

K1

Kromě provádění specifických technik kopů, úderů a obrany, můžeme mezi těmito sporty pozorovat i mnoho jiných, drobných rozdílů. V profesionálních soutěžích se jedná zejména v odlišnostech ve výbavě, bodování a povolených technikách. Thajský box například dovoluje prakticky neomezené sevření protivníka, K1 oproti tomu sevření omezuje pouze na dobu úderu.

Jak je vidno, při bližším prozkoumání se tyto sporty opravdu pouze podobají, každé má však svá specifika, které jim zajišťují nejen unikátnost, ale také zástupy fanoušku a provozovatelů po celém světě. A pokud se rozhodnete na toto sportovní odvětví zaměřit (ať už pasivně či aktivně), s největší pravděpodobností jeho kouzlu podlehnete také.

Doufáme, že se Vám článek líbil a budu se na Vás těšit na osobním tréninků kickboxu nebo boxu.

Váš Votchel.cz