Nejpopulárnější bojové sporty: Kdy s nimi začít a jaké mají benefity? - Votchel.cz Skip to content

Nejpopulárnější bojové sporty: Kdy s nimi začít a jaké mají benefity?

Bojové sporty jsou velmi oblíbenou a atraktivní činností pro lidi všeho věku a pohlaví. Kdy je nejlepší s nimi začít a jaké nám jejich provozování přináší výhody? Následující článek vám na tyto otázky odpoví.

 

Boj + sport = bojový sport

Bojové sporty, jak je známe dnes, vznikly spojením tradičních bojových umění a sportovních prvků. Na ty nejznámější a nejrozšířenější si jistě každý vzpomene – patří sem například karate, kick box, thajský box, jiu-jitsu, aikido, judo, box, nebo taekwondo.           

Všechny tyto sporty a bojová umění mají mnoho společného. Svoje základy mají zpravidla ve starodávných kulturách, mají mnohaletou tradici, pevně daná a popsaná pravidla, řád, filozofii a vnitřní hierarchii. Kromě fyzických aspektů se nemenší měrou také opírají o duchovní stránku lidského života a nezřídka sloužily jako zbraň či prostředek sebeobrany v těžkých válečných časech.

kickbox (6)

Oproti tomu, každý tento sport má svoje specifika a charakteristická poznávací znamení. Ať už se jedná o tradiční úbory, druhy úderů, kopů a bloků, nebo pak samotná pravidla boje. Pravdou je, že pro laika je mnohdy obtížné jednotlivé druhy bojových umění od sebe rozeznat. Jakmile se však do tohoto světa trochu ponoříte, začnete si všímat malých, ale podstatných detailů.

 

Kdy začít?

Říká se, že s golfem je možné začít v každém věku. A platí to v podstatě i u bojových sportů. Jen je vždy nutné při tréninku přihlížet k věku a tělesné zdatnosti. Jinak jsou tyto sporty vhodné naprosto pro kohokoliv. Ideální věk pro začátek ale nelze jednoznačně určit. Coby s rekreačním koníčkem s nimi můžete začít kdykoliv. Pokud máte v plánu dosáhnout výraznějších úspěchů a vypracovat se na špičku, je samozřejmě ideální začít ve školním věku – pozvolna, formou hry a postupně se ostávat k náročnějším tréninkům a technikám. Ovšem i zde platí, že vrozené vlohy a talent je důležitý. Někdo zkrátka nepřekoná své limity i při sebeintenzivnějším tréninku od malička, jiný může dosáhnout mistrovství i když začne až v dospělosti.

 

Přínosy a benefity

Jenže u bojových sportů nejde zdaleka jen o získávání titulů a porážení soupeřů. Každý, kdo kdy tento druh sportu svědomitě provozoval, tak ví, že největší odměnou je posílení fyzické i psychické stránky osobnosti, budování disciplíny, navýšení zdravého svědomí a učení se pokoře. Ale i jako koníček vám bojové umění přinese spoustu dobrého – skvělou kondici, odreagování a schopnost ubránit se v případě napadení.

kickbox (4)

Který je ten pravý?

Lidem, kteří mají o bojová umění zájem, mnohdy schází vodítko, který je pro ně ten pravý. Často je toto dilema vyřešeno tím, že ve vašem okolí funguje jeden či dva spolky, které se věnují vyučování bojových umění. Pokud patříte mezi ty šťastnější a máte možnost na výběr z více možností, řiďte se prostě svojí intuicí a sympatiemi. Nikde navíc není psáno, že musíte zůstat u prvního pokusu. Pokud po několika trénincích zjistíte, že tento sport není pro vás ten pravý, nezdráhejte se vyzkoušet jiný. Koneckonců, i tato aktivita by vám měla přinášet hlavně potěšení a dobrou náladu.

Doufáme, že se Vám článek líbil a budu se na Vás těšit na osobním tréninku Kickboxu. 

Váš Votchel.cz