Výhody a benefity bojových sportů - Votchel.cz Skip to content

Výhody a benefity bojových sportů

Druhů bojových umění je nepřeberné množství a běžný smrtelník nemá moc šancí je během života všechny poznat. Ať už se jedná o tradiční sporty jako karate, judo a thajský box, či moderní styly typu kickbox, už od pradávna se tento druh fyzické aktivity těší velkému zájmu a oblibě doslova po celém světe. Velká spousta národů a etnik má ve svých tradicích i svoje specifická bojová umění a sporty. Stačí si vzpomenout na řecko-římský zápas, brazilskou capoeiru, nebo japonské aikido. Jejich popularita napříč staletími neklesá, jen důvod jejich obliby se přece jen trochu mění.

 

Z historie bojových sportů

Napadlo vás vůbec někdy, z čeho a jak se vyvinuli dnešní bojové sporty a umění? Mnoho z nich má kořeny už v dávném starověku či středověku, což byla přece jenom mnohem drsnější doba, kdy nebyl problém přijít k úhoně, válečná tažení nebyla výjimkou a nájezdy loupeživých hord vás mohla překvapit prakticky kdykoliv a kdekoliv. Není divu, že prostí lidé, odkázáni často sami na sebe a svoje schopnosti, začali hledat prostředky, jak se ubránit a zvýšit svoji šanci na přežití. Tak se začali formovat první druhy bojových umění, předávané pak z generace na generaci.

Další směřování lidského chápání a priorit pak začalo klást důraz na rozvoj tělesné kondice, ruku v ruce s rozvojem ducha. A i zde mnohdy začala hrát velkou a důležitou roli bojová umění. A tento přístup známe (v byť trochu pozměněné formě) i dnes.

Výhody a benefity bojových sportů

Přínos tělu i duši

Ačkoliv by se to mohlo na první pohled takto jevit, u bojových umění a sportů nejde o to zlikvidovat protivníka jako první. Filozofie bojových sportů je mnohem hlubší. Učí nás poznávat hranice sebe sama a překračovat je. Zlepšení kondice je samozřejmě také důležitým přínosem, obzvlášť v dnešní době sedavých zaměstnání a mnoha nezdravých životních návyků. Krom toho nám také umožňuje odbourat nahromaděný stres, změnit prostředí, poznat nové lidi a navázat nové kontakty.

Výhody a benefity bojových sportů

Důvodů, proč začít s bojovým sportem může být několik. Někoho láká vypracovaná postava, někdo má za prioritu naučit se bránit, jiného zase zajímá nový druh sportu. Jakmile se ale poctivě ponoříte do tréninku, zjistíte, že dostáváte mnohem víc než to. Naučíte se disciplíně, úctě a pokoře k protivníkovi i sobě samému a objevíte zcela netušené možnosti lidského těla i duše.

Jistě, tento sport někdy bolí a někdy se z tréninku vrátíte přesvědčení, že už tělocvičnu nechcete nikdy vidět. Nakonec ale zjistíte, že benefitů a pozitiv, které čerpáte z této aktivity, je mnohem víc a díky nim zapomenete i na fyzické vyčerpání a nějakou tu modřinu. A nejlepším způsobem, jak si toto ověřit, je zkusit to na vlastní kůži. Začít může prakticky kdokoliv a kdekoliv. Možná z vás nebude mistr bojových umění, ale o to vůbec nejde. Důležitá je tělesná a duševní pohoda, zvýšené sebevědomí a dobrá nálada.

Doufáme, že se Vám článek líbil a budu se na Vás těšit na osobním tréninků kickboxu nebo boxu.

Váš Votchel.cz