Kickbox jako prostředek sebeobrany - Votchel.cz Skip to content

Kickbox jako prostředek sebeobrany a zvládání krizových situací

Důvodů, pro začít s kickboxem je mnoho. Zlepšení fyzické kondice, odbourání stresu, odreagování se, vybití přebytečné energie…nebo také snaha být připraven se bránit v případě napadení, nebo jiné krizové situace. Dnes si řekneme, proč je kickbox také dobrým prostředkem sebeobrany a zvládání nekomfortních situací.

Posílení sebevědomí

Sebevědomí a důvěra ve vlastní schopnosti je velmi mocná zbraň a metoda jak předcházet konfliktům. Aniž si to uvědomujeme, naše chování a způsob jakým vystupujeme může potencionálního agresora odradit od jakéhokoliv útoku a vyvolávání sporů. Tělesná zdatnost a bojové schopnosti nám tak paradoxně můžou pomoci zažehnat konflikt ještě před tím, než vůbec začal. Uvědomění si vlastní síly vám také dává mnohem víc prostoru, jak problémy řešit komunikací, nebo prostým ústupkem v momentě, kdy jakákoliv domluva není možná.

6

Fyzická připravenost

Někdy se ovšem může stát, že přes veškerou snahu nelze zabránit kontaktu a fyzickému střetu. V tom případě vám kickbox pomůže také. Nacvičené techniky, postřeh, flexibilita, síla a rychlost vám dají nedocenitelnou výhodu. Kickboxem získané dovednosti ale nikdy nesmíme zneužít k útokům mimo nezbytnou obranu. Mnoho útočníků však samo raději couvne, když zjistí, že před nimi stojí více než vyrovnaný protivník.

Prvky sebeobrany

Samotné techniky kickboxu často vychází z principů sebeobrany. Bloky, údery i kopy lze velmi úspěšně a efektivně využít jak pro útok, tak při obraně. Pokud si osvojíte techniky kickboxu a v tréninku a soubojích se naučíte je používat podvědomě a instinktivně, máte v případě ohrožení velkou výhodu. A to platí jak pro muže tak i ženy – dobrá technika a praxe dokáží smazat i velké rozdíly v hmotnosti, výšce i síle.

7

Postřeh a reflex

V případech napadení je obvykle kritický moment překvapení, který útočník využije ku svému prospěchu. Napadený člověk je zpravidla v první chvíli ochromený, šokovaný a není schopen adekvátně reagovat – to vše hraje samozřejmě do karet agresorovi. Trénink kickboxu nás mimoděk na tyto situace připravuje. Učí nás rychle reagovat, rozvíjí náš postřeh a bleskové rozhodování na základě aktuální situace. Tím pádem můžete jako napadený vzít útočníky vítr z plachet a jeho moment překvapení proměnit ve svůj.

Ačkoliv tedy kickbox není primární sebeobrannou technikou, mnoho z jeho náplně nám může přijít vhod v nejrůznějších situacích. Ať už v rámci fyzické zdatnosti, nebo coby prostředek ke zvýšení sebevědomí. Tak či tak, přejeme vám, abyste se soupeři postavili jen na tréninku nebo v ringu za fér podmínek čestného boje.

Doufáme, že se Vám článek líbil a budu se na Vás těšit na osobním či skupinovém tréninku Kickboxu.

Váš Votchel.cz